Knihy, které stojí za přečtení - doporučuji

Evžen Boček - Aristokratka ve varu

V případě, že se čtenáři dostane do rukou nejdříve Aristokratka ve varu, jsou v knize  pro uvedení do děje vysvětlivky kdo je kdo a co je co. Ale určitě je žádoucí přečíst nejdříve Poslední aristokratku vzhledem k tomu, že právě zde nasednete na vlnu humoru, která kontinuálně pokračuje ve 2. díle. Tudíž čtenář neznalý by trochu tápal i s vysvětlivkami. Sečteno, podtrženo – zábava pokračuje. Tento díl je tenčí, takže se musíte spokojit s menším množstvím relaxu.


—————

Evžen Boček - Poslední aristokratka

Osoby a obsazení: rodina žijící v Americe, které byl vrácen v Čechách zámek (otec Čech - potomek šlechtického rodu, který se vyjadřuje jadrnou češtinou, matka Američanka, komolící češtinu do podivuhodných tvarů, dcera s dostatečnou slovní zásobou češtiny, aby nám vše zprostředkovala). Problém – peníze a jak k nim přijít. Personál: kastelán, který nenávidí turisty, hypochondrický zahradník a kuchařka, která si ráda přihne domácí ořechovky. Od začátku do konce se budete smát. Potrzuji. Kniha získala titul "Nejvtipnější kniha roku 2012". Už se těším na pokračování v knize Aristokratka ve varu.

—————

Jan Bittner - Deník kastelána

Že nemáte rádi deníky? Já také ne. Vždy jsem měla pocit, že deník baví jen zúčastněného pisatele. Ale věřte, že tento vás bavit bude. Začátky noření se do zcela jiného života  jsou nejen úsměvné, ale také tajemné a  hlavně těžké.  Život a práce  kastelána se po čase stává diagnózou. 

Volné pokračování najdete již pod vlastním jménem autora Evžen Boček v knihách  Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu. Už na ně stojím frontu v knihovně.

—————

Peter Mayle - Rok v Provenci

První díl volné trilogie. Kniha nás měsíc po měsíci provází rokem anglického páru, novopečených majitelů domu v Provenci. S anglickým humorem nás autor seznamuje s radostmi a úskalími života cizinců, kteří se rozhodli  uskutečnit svůj sen a žít v místě, které znali  pouze jako turisté. Levandulí  a vínem provoněné příběhy, u kterých si odpočinete, zasmějete se a prý budete tajně chodit do spíže olizovat olivový olej. To jsem tedy nechodila, ale příběhy jsou vylíčeny tak barvitě, že při popisu větru Mistrálu, který je jedním z úskalí života v Provenci, jsem se skoro balila do deky. Hezké počteníčko.

—————

Joy Fieldingová - Trest života

 

Drama ženy, která přišla tragickým způsobem o dítě a snaží se sama najít toho, kdo jí a celé rodině změnil život. Sonda do myšlení ženy, která se vyrovnává se ztrátou dítěte tím, že vyhledává nebezpečné situace, od kterých očekává ukončení svého života. Jak název napovídá, další život je pro ní trestem. Život je těžký a nesnesitelný, ale čas plyne....

 

 

—————

František Niedl - Platnéř

Historický román Platnéř se mi dostal do rukou úplně náhodou, když jsem vracela v knihovně Pavoučí síť. Jaká náhoda – je to totiž neoficiální první díl Pavoučí sítě. Je to však opravdu volné pokračování, takže čtenář   necítí újmu z neznalosti prvního dílu -  pro děj nejsou události z něj zas tak podstatné. První díl je klidnější, hlavní hrdina zde teprve nesměle „vystrkuje růžky“, ale je to předzvěst jeho vývoje. Pár vražd a honba za lupiči docela baví… 

—————

František Niedl - Pavoučí síť

O autorovi: F.Niedl se narodil v r. 1949. Prošel mnoha profesemi, psát začal až ve svých 33 letech. Mimo historie se věnuje aktivně jachtingu. Na svém kontě má již několik historických románů.

Historický román Pavoučí síť vyšel v r. 2013. Čeká vás dobrodružství českého platnéřského tovaryše Lukáše v Itálii. Jak se náš hrdina přesvědčí, šikovnost a podnikavost se někdy nevyplácí. Ale protože chytrost nejsou žádné čáry, i když to tak někdy vypadá, tak z nenápadného, ne příliš fyzicky zdatného obyčejného chlapce se postupně stane uznávaný člen nedobrovolné posádky na hradě, který slouží k výcviku nájemných vrahů. A víc...už neprozradím. Oddychovka do dopravního prostředku, do vany, ale i útulného koutku s kávičkou. Zapomeňte na současnost a ....už jste v milánské taverně.

—————

Khaled Hosseini - Lovec draků

 

Khaled Hosseini se narodil v Kábulu v rodině diplomata a po sovětské invazi emigroval v roce 1980 s rodiči do Spojených států, kde vystudoval medicínu. Jeho první román Lovec draků vyšel v r. 2003, u nás v r. 2007. V roce 2008 se stal autor nejprodávanějším autorem světa.

Lovec draků je příběh dvou chlapců z odlišné společenské vrstvy, ale přesto se stali přáteli. Jejich odlišné mravní postoje je rozdělí, ale jejich osudy se znovu v určité chvíli přetnou. Ukázka afghánské společnosti před sovětskou invazí, po ní a také v období vlády Tálibánu.  Souběžným příběhem je  vztah  otce a syna. Přátelství, pocit viny, odpuštění, ztráta a pokání. To jsou atributy této knihy. Silný příběh, na kterém vidíme, jak literatura dokáže spojovat lidi, kteří se odlišně oblékají nebo vyznávají odlišná náboženství, protože po jeho vydání se lidé na celém světě začali zajímat o to, jak mohou Afghánistánu pomoci.

 

—————

Khaled Hosseini - Tisíce planoucích sluncí

 

Druhý román Khaleda Hosseina vyšel v r. 2007 a stal se zrovna tak jako ten první světovým bestsellerem.

Vypravěčská schopnost autora je strhující – když budete číst Tisíce planoucích sluncí v dopravním prostředku, určitě přejedete cíl.  Afghánistán, dvě ženy, dva příběhy, které se v určitém čase spojí. Příběh, který vás pohltí, dojme, pobouří. Není ze středověku, jak bychom se mohli domnívat dle popisovaných událostí. Odehrává se od padesátých let  do současnosti. Zde neplatí švejkovské „nestřílejte, vždyť jsou tady lidi“!  Ocitnete se v centru války, za kterou zaplatilo životem mnoho civilistů, mnoho rodin pohřbilo své blízké. Život v Afghánistánu nebyl nikdy lehký už jen díky přírodním podmínkám, ale po sovětské invazi a následně za vlády Tálibánu byl každý den bojem o život. 

—————