Knihy, které stojí za přečtení - doporučuji

Iva Roze – Rande aneb měsíc lásky s nepřetržitou kocovinou v zádech

Iva Roze je česká novinářka a publicistka, která působila 10
let v USA v různých amerických časopisech a denících. Projela mnoho
zemí, z kterých vzniklo mnoho reportáží na různá témata.

Kniha Rande je vlastně také reportáž, která vznikla  úplnou náhodou. Po rozhovoru se svým známým na téma věk ženy a příležitost se seznámit, se rozhodla, že nadcházející květen celý věnuje mužům, tudíž 31 dnů=31 mužů. Následně přišla s nápadem, že tuto zkušenost zúročí sepsáním reportáže. Vzhledem k rozsahu však nakonec vznikla kniha. Nečekejte psychologii. Co muž, to popis, jak originálně nebo běžně rande proběhlo, kdo byl předmětem randění a výčet jeho plus a mínus. Kniha do autobusu, při které se místy zasmějete, protože autorka má osobitý smysl pro humor.


—————

Ladislav Špaček - Deset let s Václavem Havlem

Znalce etikety Ladislava Špačka není třeba představovat. Ale pro doplnění a oživení – původní profesí pedagog a absolvent Filozofické fakulty UK. Od roku 1990 pracoval v Československé televizi jako parlamentní zpravodaj a moderátor pořadu Události, komentáře. Václavem Havlem byl osloven, zda by přijal funkci mluvčího. Přijal a po celou dobu působení V.Havla ve funkci prezidenta v letech 1992 – 2003 byl po jeho boku.

L.Špaček popisuje zajímavé události, úsměvné příhody, zážitky z cest, zahraniční cesty. Jsou to střípky vzpomínek, které vám oživí nejen dobu, ale i osobnosti okolo Václava Havla. Takže, kdo chce vzpomínat na tuto osobnost, určitě doporučuji.

—————

Patrik Hartl - Malý pražský erotikon

Patrik Hartl založil pražské divadlo Studio dva a je jeho uměleckým šéfem. Režíroval úspěšná představení Caveman, Absolvent, Otevřené manželství. Jeho prvotinou je kniha pod názvem Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Možná, že jste ho viděli v Show Jana Krause nebo ve Všechnopárty Karla Šípa. Je to milý a příjemný mladý muž s nepřehlédnutelným smíchem. Tak jak vypráví, tak i krásně píše. O živých lidech s jejich radostmi, pocity, problémy.

Malý pražský erotikon je druhou knihou Patrika Hartla. Knížka o lásce všeho druhu i pro ty, kteří k literatuře tohoto druhu mívají nedůvěru. Životní příběhy dvou dvojic od mládí až po důchod. Najdete zde to, co přináší život, takže i  humor, sex, dojetí. Kniha, která vás chytí za drápek od začátku do konce. Škoda, že vše má začátek a konec.  Doporučuji.

—————

C.D. Payne – Neviditelný

Čekejte humor a příběh, který se opravdu nestal a doufejme, ani nestane. Představte si, že jednoho dne řeknete určitá slova a zjistíte, že jste po nich neviditelní. Copak asi přinese taková výhoda? Nebo nevýhoda? Co si počnete s neviditelností? A co teprve, když zjistíte, že se neviditelnost dá přenést i na další osoby. Napínavý příběh, se zápletkami, které byste nečekali. A konec příběhu ? Ten jste si určitě představovali jinak. Doporučuji.   

 

—————

C.D.Payne – Nestydaté plavky

Autor (*1949) je americký volnomyšlenkář, který se proslavil především sérií kultovního deníku Mládí v hajzlu. Hodně času tráví v příbytcích všeho druhu na čtyřech kolech.

Nestydaté plavky jsou pro mě první přečtenou knihou od tohoto autora. Musím konstatovat, že určitě zkusím další. Příběh je o  mladíkovi z bohaté rodiny, který ukončil prestižní univerzitu a hodlá se věnovat produkování filmů. Jeho plány mu naruší jeho otec, který o svém synovi nemá valné mínění a rozhodne se ho hodit do života natvrdo. Pošle ho tisíce kilometrů daleko sbírat životní zkušenosti do továrny na plavky, kterou zdědil po svém zemřelém bratrovi. A továrna nevyrábí plavky ledajaké – jsou to plavky pro dámy, mírně řečeno větších velikostí. A protože náš mladý muž je i pohledný, do života mu s plavkami vstupuje také několik adeptek na manželky. Příběh se odehrává v roce 1957  a kdo má rád ironii a lechtivé dialogy, bude se určitě bavit.

—————

Romain Puértolas - Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z Ikea

Bláznivé, tragikomické dobrodružství Inda ze zapadlé provincie, který se vypravil do Paříže, aby si v nákupním řetězci Ikea zakoupil speciální postel s hřeby. V kapse má jednu falešnou stoeurovku, která způsobí jeden z momentů, kdy začíná jeho nedobrovolná cesta po několika místech Evropy. V absurdním humoru se také setkáme s tvrdou realitou dneška –s migrací obyvatelstva z různých koutů světa. Můj osobní pohled - trochu mi to připomíná absurdní putování z knihy "Stoletý stařík...". Nicméně se pobavíte. Ale nečekejte, že byste se obohatili jazykově. Místy je překlad dost kostrbatý.

 

—————

Jonas Jonasson - Analfabetka, která uměla počítat

Jonas Jonasson – ročník 1961 se po 20 letech ve světě médií přestěhoval do Švýcarska, kde se začal věnovat psaní (jaký přínos pro naší bránici).  Svou prvotinou Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel vzbudil světovou senzaci. Prodalo se jí přes 8 miliónů výtisků a posloužila jako předloha pro nejdražší švédský film v historii.

Jeho kniha Analfabetka je zrovna tak absurdní,  ironická a vtipná jako Stařík.  Čtete o politice a ani nevíte, že o ní čtete, protože postavy, které popisuje (mimochodem existující – jak pak se asi vyrovnali se svojí účastí v knize) jsou z masa a kostí a situace neuvěřitelné. Ale nebojte, kniha není o politice, jen s příběhem souvisí. Naše hrdinka Analfabetka pochází z JAR a její život ovlivní  - jak jinak – neuvěřitelná souhra náhod. Trpělivost růže přináší – to je to, co vás napadne na konci knihy. Ale když dočtete, je vám líto, že dobrodružství končí a hrdinům nastává vytoužený normální život. Dobře se bavte.

Nejdříve doporučuji přečíst Stoletého staříka, ale knihy na sebe nenavazují, takže můžete začít i Analfabetkou. Kdybych měla knihy srovnat -  u Staříka jsem se smála i nahlas, Analfabetka byla umírněnější. Film Stoletý stařík také doporučuji. I když nemohl obsáhnout celý děj, bavila jsem se u něj také.

—————

Marta Davouze - Dům v Bretani

Kniha Marty Davouz – bývalé manželky Vladimíra  Železného si nehraje na náročnou literaturu. Prostě sepsala vyprávění o životě v Bretani, kde koupila starý dům ze 14.stol. a aniž to očekávala, podruhé se vdala. Z pražské intelektuálky se stala tak trochu námořnice, farmářka, architektka svého druhého domova. Bretaň je drsná část Francie a bez znalosti jazyka obzvlášť. Čtení, u kterého si odpočinete, zasníte a zasmějete.

Marta Davouze vystudovala Filozofickou fakultu UK, pracovala v Sociologickém ústavu ČSAV, Státní knihovně a v nakladatelství Československý spisovatel. Po roce 1989 založila v Praze Společnost Franze Kafky, kde vydala mimo jiné kompletní Spisy Karla Poláčka a poprvé úplné dílo Franze Kafky v češtině. Iniciovala projekt pomníku Franzi Kafkovi a mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Napsala řadu fejetonů pro různé časopisy a deníky. Dosud jí vyšly knihy - Podobizny lásky, Vypadni z mýho života! a v r. 2014  Zrcadlení.

—————

Naďa Horáková - Brněnské Židovky

Děj se odehrává za vlády Karla IV. v době, kdy se ujal vlády nad Moravou jeho bratr markrabě Jan Jindřich. Na pozadí událostí tehdejší doby a jednotlivých protagonistů se odehrávají tři kriminální činy, které se skutečně udály, jak vysvětluje autorka a řeší vztahy křesťanského obyvatelstva a Židů.

—————

Catharina Ingelman-Sundbergová - Brambory na vloupačku

Partička důchodců, špatné zacházení v pečovatelském domově  a jedna reportáž o věznicích - to jsou ingredience pro vtipnou  „krimikomedii“. Z humorného příběhu vyplývá – nepodceňujte seniory – i těm, kteří doposud žili bezúhonný život s přísnými morálními zásadami, může zachutnat dráha zločinu. Vtipné a odpočinkové čtení. Netradiční hrdinové, kterým od začátku do konce držíte palce.

—————